x

Kına Hediyelikleri

Kına yakma denince akla ilk olarak düğün öncesi gerçekleştirilen ve gelin için organize edilen kına gecesi gelmektedir. Kına yakma töreni gelin kınasının dışında da yapılmaktadır. Askerlik yaşı gelmiş ve askere gidecek olan genç için asker kınası düzenlenir ve bu kına yakma törenine mevlit okuması eşlik eder. Bir bebeğin doğumundan 6 ay zaman geçtikten sonra bebek için 6 ay kınası düzenlenir. Bölgeye ve örf adetlere göre farklılıklar görülse bile, farklı zamanlarda farklı amaçlarla kına merasimleri toplumuzda süregelmektedir. Ve tüm bu merasimlerin tek bir ortak noktası vardır: kına hediyelikleri!

Gelin Kınasının Anlamı

Kınanın kötülüklerden ve nazardan kişiyi koruduğuna inanılır. Gelin kınası aynı zamanda evlenen çiftlerin birbirlerine kendini adaması ve sevgilerinin bir ömür boyu sürmesi amacıyla yapılır. Gelin kınasının bir başka anlamı da evliliği ve birlikteliği kutlamak ve kutsamaktır.

Kına Yakma Merasimindeki Zıt Duygular

Kına geceleri hem gülümseme ve kahkahayı hem de gözyaşını ve hüznü içinde bulunduran, birbirine zıt ruh hallerinin bir arada yaşandığı törenlerdir. Kına gecelerinde müzik eşliğinde eğlenip dans edilirken, kına zamanı seslendirilen ve “yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” diye başlayan sözler, gelinin aile evinden ayrılışının burukluğunun yoğun bir şekilde hissedildiği hüzünlü dakikalar olmaktadır.

Kına Gecesinde Hazır Edilmesi Gerekenler

Kına gecesi organizasyonunun kapsamı bütçeye göre değişiklik göstermektedir. Eğer kına gecesi için ayırdığınız bütçe yüksek ise kınanızı şık bir mekânda yemekli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Daha düşük bir bütçeye sahip iseniz ekonomik olması açısından kınanızı evinizde sevdikleriniz ve yakın arkadaşlarınızla birlikte eğlenerek kutlayabilirsiniz. Bütçeniz ne olursa olsun, bir kına gecesinin olmazsa olmazları vardır demek mümkündür. Bunlardan ilk ve en önemlisi bindallıdır. Bir diğeri ise kına gecesine katılarak bu mutlu gününüzde sizin yanınızda olan sevdiklerinize vereceğiniz kına hediyelikleri olmaktadır.

Misafirler İçin Kına Hediyelikleri

Kına davetleri çok kalabalık organize edilmez. Eğer gelin kınasıysa gelinin yakın arkadaşları ve akrabalarıyla beraber damat tarafından birkaç akraba bu törene katılır. Asker kınası için askere gidecek olan delikanlının ailesi ve yakın arkadaşları merasimde hazır bulunur. Kına töreninin gerçekleştirilmesinden sonra misafirlere kına hediyelikleri dağıtmak törenin bir parçasıdır. Bu hediyelikler, gelen yakınlarınıza günün hatırası olarak saklayabilecekleri küçük bir hediye sunmak amacıyla verilir.

Kına hediyeliği olarak lavanta kesesi modelleri çok şık bir alternatiftir. Farklı renkte kumaşlardan mis kokulu lavanta keseleri sipariş verebileceğiniz gibi, kına merasiminin rengi olan kırmızı renkli kumaştan dikilmiş isimli kına gecesi lavanta kesesi tercihiyle kişiye özel bir hediyeliği yakınlarınıza armağan edebilirsiniz. Böylelikle gelin kınası için çok hoş bir ayrıntıyı töreninizde bulundurabilirsiniz.

Koku insanların duygularına etki gösteren güçlü bir uyarıcıdır. Bu yüzden kokulu bir hediyelik tercihinde bulunarak misafirleriniz üzerinde çok daha olumlu bir etki bırakabilirsiniz. Kokulu sabun hediyelik modelleri bebek kına törenleri için uygun seçeneklerden bir tanesidir. Bebeksi hatlara sahip kokulu sabunlar bebeğinizin kına törenine renk katabilir ve misafirleriniz için tatlı bir kına hediyeliği olabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.